Walleq's Blog
Ana Sayfa Profilim Arşiv İletişim
.:. Burn Me Alive .:.

Loading17 Ocak 2017 Salı
Kategori: Yaşam Tarzı
Yazar : Walleq, 21 yorum var, 13297 defa okunmuş.
Etiket : Referandum Sandik Secmen Oy
    Maalesef referandumun olduğu 21 Ekim Pazar Günü’nü benden daha ölü geçirebileniniz sanıyorum ancak yine benim gibi sandık başında istemediği bir göreve getirilmiş arkadaşlardır. Görevin verildiği günden itibaren hakkında hiçbir bilgi sahibi olmadığım ve internette araştırmama rağmen pek birşeye rastlamadığım için sandık görevlisi olmanın nasıl bir şey olduğuna dair herhangi bir fikir yürütemiyordum. Yani 21 Ekim 2007 benim için saat 07:00 itibarı ile belirsizlikle başlamış 17:40 gibide tatminsizlik ile sonuçlanmıştır.

    Hayatımın 10 saat 40 dakikasını bir sandık başında geçirmek benim gibi bir teknoloji budalası için taş devrine geri dönüşten başka bir şey olmadı. Görev için gelen bildiride saat 07:00 de sandığın bulunduğu alanda hazır olmamız gerektiği yazıyordu. Fakat tabi bunun için de insanlar yeterince esnek davrandılar. Ben ise ilk kez böyle bir vaka ile karşılacağım için saat 07:00 de çoktan hazırdım bile. Gitmemeyi defalarca düşündüm. Ama diyorum ya belirsizlik benim için tercih sebebi olmuştu. Yaklaşık 15-20 dakika sonra sandık başkanımız mekana teşrif ettiler. Karşı sandığın başkanının bizim başkandan çok daha geç gelmesi ise ayrı bir gereksizlik. Neyse daha sonra sandığımızın bir başka görevlisi, komşu olduğumuzu yeni öğrendiğim bir arkadaş daha ekibe katıldı. Arkasından bir memur görevli de eklendikten sonra sonunda sandık oy atılabilmesi için hazırlandı. Sandık başkanı bir sürü evrak doldurdu, tutanak hazırladı hemen hepsine bizimde imzamızı aldıktan sonra onları günün sonunda kullanılmak üzere bir kenara kaldırdı. Aynı zaman dilimi içerisinde tutanaklarda yer almaları gerektiğinden oy pusulaları ve zarflar sayıldı. Ve ilk seçmenler oylarını kullandı. Tabiiki ilk grubun tamamı yaşlı kesimden oluşuyordu.   Diğer sandık görevlisi olan komşumun benim yaşlarımda olması iyi birşey olsada orada bulunmamız gereken neden ve ortamda bulunan diğer görevli arkadaşlar nedeni ile eğlenceli olabileceğini düşündüğünüz ortam maalesef gerçekleşmiyor. Aslında günün ilk birkaç saatinin karşı sandıkta görevli arkadaşlar sayesinde eğlenceli geçtiği bile söylenebilir. Kesinlikle o birkaç saat olmasaydı, 17:40 a kadar dayanabileceğimi hiç sanmıyorum. Günün geri kalanında da karşı sandık performansını sürdürsede zamanla işler klişeleşmeye ve tabii ki can sıkıcı bir hal almaya başladı. Sonuç itibarı ile yapabileceğiniz çok fazla birşey olmadığı ve o ilkel şartlara katlanmak zorunda olduğunuz ve kalan saatleri saymaktan başka çareniz olmadığı gerçeği ile bir kez daha yüzleşiyorsunuz.

    Oy kullanma sırasında gerçekleşen işlemler fazlası ile basit ve bilinir şeyler. Ancak burada görevlilerin işinin gerçekten can sıkıcı olduğu bir başka gerçek. Düşünsenize insanlara bir kağıt üzerinde yazılı olan evet yada hayır seçeneğinden herhangi birisini seçmeleri gerektiğini söylemek zorunda kaldığınızı. Gerçekten berbat birşey, bence insanları aptal yerine koymaktan başka bir şey değil ama prosedür böyleymiş. Yani insanları aptal yerine koymakta prosedürün bir parçası. Oy kullananların herhangi birinin tepki vermemesi ise daha şaşırtıcı. Kimisi gerçekten ne yapması gerektiğinin farkında bile değil. Ancak yinede kimseyi aptal yerine koymanın bir anlamı yok. Ne yapabileceğini bilmeyen seçmenlerin, bu konuda kendilerinin bilgi almak istemesi gerektiğini düşünüyorum. Tabi siz pusula ve zarfı verirken yapmasını söylediğiniz şeyleri gerçekleştirdiklerinde arkasından gelen prosedür daha ürkütücü "parmağa dökülen boya işkencesi". Boya sürme işlemi sırasında kaçmaya çalışanlar mı ararsınız, söylenenler mi ararsınız ne ararsanız sandık başında bulabilirsiniz. İnsanlara hak vermemek zaten imkansız. Resmen damgalanıyorsunuz ve bu siz haklarınızı yerine getirdiğiniz için oluyor. Fazlası ile çağdışı bir uygulama. Halbuki zaten bu insanlara oy işlemi sırasında isimlerinin bulunduğu liste üzerine imza attırıyorsunuz. Tekrar oy kullanabilmesi için pek fazla seçenek bırakmıyorsunuz. Sıfıra indirmenin ise parmağa sürülen boya ile mümkün olmadığı da apaçık ortada. Peki niye insanlara eziyet ediyorsunuz? Görevli olduğunuzda ise parmağınıza boya sürülmesine gerek kalmadığını ancak kesinlikle buna değmediğini ve gelecekte de değmeyeceğinden emin olduğumu belirtmek isterim.

    Sandık görevlilerine görev süresince devletin herhangi bir şekilde yardımcı olmadığını da söylemeliyim. Yani bütün bir gün boyunca devlet, görevli ne yaparsa yapsın tavrı sergiliyor. Aç kalmanız, susuz kalmanız umurlarında değil. Kendiniz karşılamak zorundasınız. Anlayacağınız eğer bu görev için gönüllü değilseniz, görev sizin için tam bir piyango haline geliyor. Yanlız şunuda belirtmeliyim AKP öğle saatlerinde ekmek arası ile içecek birşeyler göndermiş. Afiyetle yedim tabii ki. Ancak hiçbir şekilde gün boyunca yaptığınızın karşılığı bu olmamalı. Zaman harcamaktan başka bir şey yapmıyor olsanız bile. Zaman = Para gerçeğinin farkında olmayanlar için tabi bu bir anlam ifade etmeyebilir. Belirtmem gereken bir başka nokta ise bu görevin karşılığında sanıyorum 1 - 2 ay içerisinde 20 YTL gibi bir para alacakmışız. Ancak pazar günü feda ettiğiniz 10 saat ile karşılaştırılabilir mi kararı size bırakıyorum.

   Seçmenler ise bildiğiniz gibi türlü türlü, her çeşit insan var. Zaten sizde seçmen olduğunuz için sizde bu çeşitin bir parçası oluyorsunuz en başından beri. Fakat kardeşim bir sandığa neden bu kadar az genç bayan düşer anlamıyorum. Piyango çok büyükmüş te bizim haberimiz yokmuş. Bayanlar olmadığında bir işin nasıl dahada tatsız hale gelebileceğini orada bir kez daha anlıyorsunuz. Tabi bu tamamı ile bizim sandık ile ilgili bir sıkıntı idi. Referandumu insanların pekte önemsememesi de böyle bir etkiye yol açtı tabi.

    Günün sonunu saat 17:00 den sonra oyları sayarak getirdik. Oy sayma işlemi 17:30 gibi tamamı ile bitti ve en son hatırladığım bir hışım ile kendimi eve attığım. Yani arada eve nasıl geldiğimi bile hatırlamıyorum, sandık başkanının elini bile sıkmadan ayrılmış olabilirim.

   Böyle bir piyangonun tekrar vurmayacağını umuyorum, böyle bir gereksizliği tekrar kaldırabileğimi sanmıyorum. Gelecekteki hertürlü seçimin daha profesyonel ve alternatif yollar ile yapılmasını temenni ediyorum. • İhsan KASIMOĞLU
  Şimdi öğrendim ve senin yazdıklarından sonra acaba gitmesem mi sorusu oluşmadı değil ancak teknoloji olarak psp götürmeyi düşünüyorum:) şaka bir yana verdikleri para 20 ytl ise ayıp.Geçici süre bile olsa karşılığı bu olmamalı. Bilgilendirdiğin için teşekkür ederim 29 Mart Pazar günü senin çektiğin işkenceyi bende çekeceğim şimdi den geçmiş olsun ben ve benim gibilere ..
 • Oğuz Doğan
  Şu an yıkılmış durumdayım...

   

 • Walleq
  Geçmiş olsun arkadaşlar :)

   

 • Özgür Gültekin
  Ben de "Sandık Kurulu Seçmen Üye" piyangosu vuranlardanım.
  Benim bir sorum olacak.
  Alınacak ücret gerçekten 20 TL. mi?
 • walleq
  Özgür referandumda miktar 20 TL idi. Bu seçimde ne kadardır bilemiyorum.


 • FoxMulder
  29 mart yerel seçimlerinde görevli sandık başkanlarına 185 tl, memura ise 84 tl verilecekmiş.


 • Ali Demir
  Merhaba arkadaşlar...Bana yüksek seçim kurulundan bir resmi belge geldi polis tarafından bana imza karşılığında verildi.Sandık kurulu seçmen üye olarak atanmış bulunmaktasınız diyor.Ben hiç bir yere böyle bir başvuru filan yapmadım.bir kaç siyasi partiye sordum bana böyle birşey geldi sizde kaydım varmı filan diye sordum arkadaşlar yazdırmış olabilir diye.oralarda kaydım da çıkmadı.üstelik siyasi partilerin belirledikleri sandıklardaki görevlilere de böyle bir belge gönderilmemiş.sandık başkanı olabilirmiyim diye düşündüm memur filan da değilim üstelik belgede sandık başkanı ile temasa geçin filan diyor.size de bu belgeden geldimi acaba.cevap verirseniz sevinirim.birde o belgeyi getiren Polis 150 TL alırsın en son seçimde 130 YTL verdiler dedi.ne kadar doğru bilemem.bu arada eğitim için ne arayan ne de soran var.tam bir belirsizlik içindeyim yani.Herkese 29 mart günü kolay gelsin :))
 • Serhat Kara
  Yazı için diyebileceğim tek şey var ki sanırım arkadaşımız askerlik yapmamış:) Boş vakit nasıl değerlendirilir sorusuna hiç yanıt aramamış.Bu bir eleştiri değil sadece can sıkıntısı yaparak vakit geçmeyecektir.Ben de akrabamız uygun olmadığı için kendimi yazdırdım.Yazıyı okuyunca acaba gitmesem mi dedim ama yorumları okuyunca bilinmeyen bazı şeyler olduğunu anladım. 80tl civarı verdikleri için adımı yazdırdım zaten. Yoksa 20tl için dayanılmaz. akp elemanlarına ekmek arası gönderir evet 2003müydü o seçimlerde görev almıştım göndermişlerdi. Seçemn üyesiniz diye oy atmamak gibi bi lüksünüz olduğunu düşünmeyin. İsterseniz gidin atın. İzin istersiniz başkandan oyunuzu atar gelirsiniz. Oyunuzu attığınız yerle sandığın aynı yerde olmasına çalışın yeter. Ali Demir kardeşime de diyeceğim o ki seçmen üyelik sandıkta durup başkanın direktiflerine uymayı gerektirir ama işte sandıkta bi uyumsuzluk var mı falan gibi denetimi gerektiriyo.Yoksa zor değil.
 • ERHAN YILDIZ
  bursa osmangazi 4. ilçe 4286 nolu sandık kurulu seçmen üye seçilmişim. az önce bursadaki osmangazi seçim bürosuna 2 günlük telefon trafiğinden sonra ulaşabildim nihayet. adamlar nerdeyse telefonda beni döveceklerdi. niye arıyonuz kardeşim der gibiydi. ufak bir tartışmadan sonra gitmek mecburi değilmiş onu öğrendim. ücret de 40 tl dedi ama ben inanmadım. ve gitmeyi düşünmüyorum.
 • Eren Boş
  arkadaşlar bende sizin gibi kurbanlardan biriyim.. 100 küsür lira diye duydum ücreti.. ama bomboş geçen bigün alınan 100 küsür lira değer mi diye düşünyo insan.. herkese kolay gelsin
 • Walleq
  @Serhat bey merhabalar,

  evet askerlik yapmadım :). Fakat sorun boş zaman geçirmek değildi ki? Gereksiz yere zaman harcamaktı. Aslında seçim süresince oldukça meşgul oluyorsunuz. Oy Pusulalarını saymak (tekrar tekrar), insanları işaretlemek, insanlara oy nasıl kullanılır ayaküstü göstermek vb. :)

  Para konusunu hiç düşünmemiştim bile, sadece bu görevde bulunmanın doğru olduğunu düşünüyordum. Sonrasında ise zaman kaybı olduğunu düşünmeden edemedim. Sadece kendim için değil, tüm Türkiye için. Çok daha kolay bir biçimde gerçekleştirilebilmesi mümkünken.

  Ayrıca AKP’yi savunmak gibi olmasın ama hakkını da yemeyelim. Getirilen sandwich’ler görevli herkes içindi. Sadece kendi elemanları için değil.
 • Eren Kov
  ERHAN YILDIZ bende gitmek istemiyorum.

  Bu görevin parti ile mi alakası var? Parti ise hangi parti olduğunu nasıl öğrenebiliriz?

  Gitmez mecburi değilse ben gitmeyeceğim.

  Teşekkürler.
 • yusuf aldemir
  Seçmen üyeler hiçbir partiye bağlı olmaksızın atanırlar.Ücretleri 40 tl gibidir gidip gitmemek te serbesttirler. dedaylı bilgiyi il seçim kurulu kendi il-ilçelirine ait internetteki telefondan alabilirler. saygılar
 • BÜLENT MÖNGÜ
  sabah 07-gece 21 tam 14 saat seçmen üye olarak görev yaptım
  Memur üye gibi 84 tl alacağımı sanıyordum.Fakat öğrendiğime göre 42 tl alacakmışım.Yazık o kadar emeğe , ben özel bir şirkette mühendisim ve ortalama 80 tl günlük kazancım var.Hem ysk beni görevlendirsin , hem 14 saat çalışayım.Karşılığı bumu yani .Pazar tatilim gitti ve çok yorgun düştüm .Kusura bakmasınlar bir daha asla , bir memur kadar değerimiz yokmuş.
 • ertan gungor
  arkdaşlar pıyango banada vurdu para deyılde artık secmen uyeler partılere baglı deyıler ve herseferınde aynı kışıler yapacak gene secımlerde bız yapıcaz habernız olsun gıtmek de mecburı ..nekadar para vercekler okunuda bılgım yok tşkler
 • Mehmet GARİP
  Bende 2007 de Sandık Kurulu Seçmen Üye idim seçim sonunda hiç bir zaman bana herhangi bir ücret ödeyen olmadı. Akşama kadar birde aç kaldım köylüler yemek getirmişler idi oy yüzüne kavga ettiler jandarma çağırdık getirdikleri yemeğide jandarma yedi balık falan vardı sanrım açda kalmıştım. Ama o kavgayı görünce jandarmanın yemeğimi yemesine falan razı oldum.
 • NARİN EMİROĞLU
  sandık bası için uye olmak istiyorum
 • Batuhan Karaçetin
  Merhaba arkadaslar piyango bu sene bana da vurdu. sandık kurulu üyeliği konulu bir kağıt geldi kapıma . eğitim konusunda yada ücret konusunda hiç bir fikrim yok. acaba bu sene nasıl olucak
 • kaan kaya
  arkadaşlar 12 06 2011 seçım kurulundan kagıt gelmıs 49 tl dıyorlar eger o para artı olmaz ıse sabah imzayı atar oyumu kullanır cıukarım hıcbır guç o işkenceyi 50 tl ıcın yasatamaz bana paranın kesın sonucunu bılen varise bıldırsın lütfen 5415933566
 • yase elif
  ben de gitmek istemiyorum yarın rapor alıp gitmeyeceğim. gitmek zorun değil yazan arkadaşlar nerden aldılar bu bilgiyi? arnızda hiç birşey yapmayıp gitmeyenler var mı? sonra ceza falan uğraşmayalım..
 • yase elif
  merhaba arkadaşlar,
  ben de gitmek istemiyorum. aranızda hiç haber vermeyip gitmeyenler varmı? ceza sı varmış gitmemenin acaba birşey olur mu? en kötü yarın acile gidip rapor alayım diyorum
Kategoriler
Son Yazılarım
» Geliştirmekte olduğum proje: isyeridevredenler.com
» Son Projem: Asya Peruk ve Saç Kaynağı Merkezi
» Postacı Programı Kullanıma Hazır
» Taşınabilir ASP Web Server
» Portable VirtualBox 1.6.2
Etiket Bulutsusu
Son Yorumlar
Ecem Ulusoy
» Güzel içerikli bir paylaşım teşekkürler.
hakan baba
» YA KARDEŞ TOPLİSTEYİ SAYFAMIZA KUTUCUKLA
bölüm izle
» teşşekrler benm siteye burdan bir tane a
tugberk uylas
» kaynak kodları için teşekkürler
Emre Erdemir
» Sonunda biri bu alandaki eksiği görüp ki
Bağlantılar
» isimler
» ABD de Yaşam
» Osmanlica Türkçe Sözlük
» Kişisel Güncem
Blog Takip Sistemi

E-Mail İle Blog Takibi :


Coded And Designed By Walleq
Gizlilik Politikası